کاشت درخت و آموزش و هنر به جای حبس در زندان، حکم جالب یک قاضی.

موسسه حقوقی پیشگامان عدالت فاطر > اخبار > تازه های حقوقی > کاشت درخت و آموزش و هنر به جای حبس در زندان، حکم جالب یک قاضی.

بازدیدها: 4

قاضی محمد اطمینان، رئیس شعبه ۱۰۸ دادگاه کیفری دو کرمان بیان کرد: در حکمی جالب پنج متهم قتل غیر عمد که معلم و مهندس بودند به جای تحمل یکسال حبس بر اساس ماده ۶۱۶ قانون مجازات اسلامی به آموزش رایگان و کاشت درخت مکلف شدند.

رئیس شعبه ۱۰۸ محاکم کیفری ۲ کرمان گفت: اعضای هیات مدیره یک مجتمع مسکونی علاوه بر محکومیت به پرداخت ۷۰ درصد دیه کامل در حق اولیاء دم به کاشت درخت و آموزش و هنر به جای حبس در زندان محکوم شده‌اند.

 اطمینان در تشریح جزئیات این خبر اظهار داشت: در سال گذشته بر اثر سهل انگاری و عدم نظارت کافی در یک واحد مسکونی در شهر کرمان، کارگر نگهبان این مجتمع به داخل چاله آسانسور سقوط می‌کند که متاسفانه در این رابطه کارگر مذکور فوت می‌کتتد.

وی عنوان کرد: پس از تحقیقات تکمیلی و رسیدگی به پرونده، اعضای هیات مدیره مجتمع مسکونی بدلیل عدم رعایت نظامات دولتی در حین انجام وظیفه، بر اساس گزارش کارشناس رسمی در رشته حوادث ناشی از کار به میزان ۷۰ درصد در مرگ یک کارگر قصور داشته اند و علاوه بر محکومیت به پرداخت ۷۰ درصد دیه کامل در حق اولیاء دم از جنبه عمومی به یک سال حبس محکوم شده بودند که مجازات حبس آن‌ها تبدیل به موارد جایگزین شد.

این مقام قضائی اعلام کرد: بر اساس دادنامه متهمان ردیف اول تا سوم که هر سه مهندس می‌باشند به جای حبس هر کدام به کاشت ۱۰۰ اصله درخت با جانمایی اداره کل منابع طبیعی در حوزه کرمان مکلف شده اند.

وی افزود: متهم ردیف چهارم که دبیر آموزش و پرورش می‌باشد به ۱۰۰ ساعت تدریس درس ادبیات به دانش اموزان بی بضاعت در شهر کرمان با هماهنگی اداره آموزش و پرورش به جای حبس محکوم شده است و متهم ردیف پنجم نیز که معلم می‌باشد به ۱۰۰ ساعت اموزش سیاه قلم به به هنرآموزان بی بضاعت کرمان زیر نظر اداره فنی و حرفه‌ای کرمان ملزم شده است.

وی تصریح کرد: ضرورت دارد نگرش جامعه نسبت به مجازات حبس تغییر کند، زیرا در بسیاری از موارد علاوه بر اینکه حبس از کارآمدی لازم در جهت اصلاح و تربیت مجرم برخوردار نیست بلکه باعث بروز آسیب‌های اجتماعی متعدد دیگری برای فرد زندانی و خانواده وی می‌شود و اثرات سوئی برای اجتماع و خانواده‌ها دارد.

انتهای پیام/

منبع؛خبرگزاری میزان

پاسخ بدهید