فرق گرین کارت و تابعیت آمریکا چیست؟

موسسه حقوقی پیشگامان عدالت فاطر > اخبار > فرق گرین کارت و تابعیت آمریکا چیست؟

Views: 21

گرین کارت( green card)  نوعی مجوز اقامت بدون کسب ویزا است که تحت شرایطی شامل حال تحصیل کنندگان و شاغلین غیرامریکایی مقیم آن کشور می شود اما «تابعیت» (citizenship) در هر کشوری تابع قوانین خاص خویش است. کما اینکه براساس ماده 979 قانون مدنی جمهوری اسلامی ایران، کسانی می توانند تابعیت ایران را تحصیل کنند که «به سن 18 سال تمام رسیده باشند»، «پنج سال اعم از متوالی یا متفاوت به صورت قانونی در ایران ساکن بوده باشند»، «فراری از خدمت نظامی در کشور متبوع خود نباشند» و «در هیچ مملکتی به جرم مهم یا جنایت غیرسیاسی محکوم نشده باشند.»

براساس بند 12 قوانین سیاسی امریکا (policy manual) که به قوانین شهروندی و تابعیت (Citizenship & Naturalization) در این کشور مربوط است، تحصیل تابعیت در ازای پذیرش در مصاحبه (Naturalization examination)، تأیید نهادهای امنیتی (include security checks)، شخصیت اخلاقی مورد تأیید (Good moral character)، ازدواج با شهروندان امریکایی و سوگند وفاداری (Oath of Allegiance) است. سوگندی که در متن آن وفاداری به حاکمیت امریکا و تعهدهای نظامی این کشور قید شده است [این اطلاعات از وبسایت قوانین امریکا به آدرس uscis.gov استخراج شده است]. آنچنان که از قانون مذکور بر می آید، کسب تابعیت در امریکا تنها در ازای برخورداری از یکی از این شرایط نیست و باید تمامی آنها حاصل شود. از این رو تحصیل تابعیت در این کشور بسیار سخت بوده و گاهی سال ها ممارست می طلبد تا از هر یک از این خوان ها عبور شود. حال آنکه دریافت گرین کارت از این کشور تابع شرایط سهلی همچون پذیرش در لاتاری (lottery)، که به گزارش سایت globalusagreencard، سالانه به 55 هزار نفر اعطا می شود یا تحصیل ، اشتغال یا سرمایه گذاری در امریکا است. اتفاقاً اعطای سالانه این میزان گرین کارت نمایندگان امریکا را بر آن داشته تا شرایط سختگیرانه تری را برای دریافت آن در نظر بگیرند.

برخورداری از تابعیت امریکایی در تعارض با هویت ایرانی افراد می تواند باشد، چرا که برخورداری از تابعیت دوگانه در ازای پذیرفتن تمامی شرایط اخذ تابیعیت دوگانه امریکا از جمله  سوگند وفاداری منزله فراهم شدن خواسته یا ناخواسته علقه عاطفی و وابستگی و ایجاد تعهد  به آن کشور  خواهد بود حال آنکه گرین کارت تنها مجوز اقامتی بلندمدت است اما به هیچ وجه به منزله پذیرفتن تابعیت و ایجاد تعهد و علقه نیست.

 

پاسخ بدهید