سه هزار بدهکار مهریه در زندان هستند.

موسسه حقوقی پیشگامان عدالت فاطر > اخبار > تازه های حقوقی > سه هزار بدهکار مهریه در زندان هستند.

رئیس سازمان زندان‌‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی با بیان اینکه امروز ۲۹ هزار زندانی جرایم مالی اعم از عمد و غیرعمد داریم، تاکید کرد: از این تعداد ۱۸ هزار نفر جرایم مالی غیرعمد دارند و امروز بیشترین جرایم مالی غیرعمد محکومین مالی حقوقی هستند.

اصغر جهانگیر در سی و یکمین جشن گلریزان ستاد دیه گفت: از سال گذشته تلاش شد تا براساس سفارش مقام معظم رهبری تلاش مضاعفی در حوزه مسائل اجتماعی انجام گیرد. حضور مردم در جشن گلریزان و کمک آنها می‌‌تواند باعث آزادی بسیاری از زندانیان شود و آلام این خانواده‌‌‌‌ها را کاهش دهد.

بهتر است سرپرست خانوار بالای سر خانواده‌‌‌اش باشد

وی اضافه کرد: در کنار این مسئله، دو اتفاق بزرگ دیگر هم می‌‌‌افتد؛ اول خالی شدن و کم شدن از موجودی زندان‌ها و کم شدن بودجه بیت‌‌‌المال و صرف آن در جای بهتر و دیگری جامعه هم از این مسئله منتفع می‌‌‌شود.

مشاور رئیس قوه قضاییه با اشاره به اینکه اگر همسایه ما خانواده یک زندانی باشند که در تنگنا باشند قطعا جامعه با مشکلاتی مواجه می‌شود، اظهار داشت: بهتر است سرپرست خانوار بالای سر خانواده‌‌‌اش باشد تا از بسیاری از آسیب‌‌‌ها نیز جلوگیری شود.

جهانگیر با بیان اینکه امروز ۲۹ هزار زندانی جرایم مالی اعم از عمد و غیرعمد داریم، تصریح کرد: از این تعداد ۱۸ هزار نفر جرایم مالی غیرعمد دارند و امروز بیشترین جرایم مالی غیرعمد محکومین مالی حقوقی هستند.

وی افزود: دومین جرم غیرعمد شایع که سه هزار نفر زندانی را به خود اختصاص داده، همان بدهکاران مهریه هستند که از خانواده‌‌‌‌شان دور شده‌‌‌اند و باید فرهنگ سازی در این زمینه انجام گیرد.

رئیس سازمان زندان‌‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی با بیان اینکه ۳۶۰ زن در رابطه با جرایم مالی غیرعمد در زندان هستند که دو درصد آن ۱۸ هزار نفر هستند و ۹۸ درصد دیگر مردان هستند، خاطرنشان کرد: هفتاد درصد زندانیان جرایم غیرعمد زیر ۴۰ سال سن دارند و اینها می‌‌‌توانند بعد از آزادی به چرخش چرخ اقتصاد کشور کمک کنند.

جهانگیر به تحصیلات زندانیان جرایم غیرعمد اشاره کرد و ابراز داشت: ۵۶ درصد زندانیان جرایم غیرعمد تحصیلات سیکل و زیرسیکل دارند و ۸۶ درصد همین زندانیان متاهل هستند که اگر آزاد شوند قدم مهمی در حفظ خانواده‌‌‌‌‌شان برداشته شده است.

وی ادامه داد: از این تعداد زندانیان جرایم غیرعمد، ۵۲ درصد از زندانیان زیر شش ماه است که به زندان وارد شده‌‌‌اند که حدود ۹ هزار و پانصد نفر می‌شود.

این مقام قضایی با تاکید بر اینکه در کنار ستاد دیه ایستاده‌‌‌ایم و تلاش می‌کنیم تا زندانیان جرایم غیرعمد هرچه سریع‌تر آزاد شوند، بیان کرد: استان‌های فارس با دو هزار و ۲۰۰ نفر و تهران با هزار و ۸۰۰ نفر، دو استان اول دارای بیشترین زندانی جرایم غیرعمد هستند.

جهانگیر یادآور شد: ۷۹۸ نفر از زندانیان به خاطر بدهی مهریه بالاتر از ۲۰۰ سکه در زندان هستند که این حکایت از ضرورت انجام کار فرهنگی برای کاهش میزان مهریه دارد.

انتهای پیام

پاسخ بدهید