رفع تصرف بیش از ۵۰۰ هکتار از اراضی دولتی در زاهدان.

موسسه حقوقی پیشگامان عدالت فاطر > اخبار > تازه های حقوقی > رفع تصرف بیش از ۵۰۰ هکتار از اراضی دولتی در زاهدان.

بازدیدها: 4

حجت الاسلام والمسلمین ابراهیم حمیدی در جلسه شورا‌های حفاظت از اراضی ملی و منابع طبیعی سیستان و بلوچستان اظهار داشت: اولویت کار شورای حفاظت ار اراضی ملی و منابع طبیعی استان پیشگیری و فرهنگ سازی است که سازمان‌های متولی باید در بین مردم فرهنگ سازی کنند که اراضی مربوط به دولت است و کسی نباید تصرف کند و اگر تصرف کرد پیامد‌های حقوقی و قضایی آن را بداند.

وی افزود: یکی از اقدامات در این زمینه نصب تابلو در اراضی ملی بوده که مردم بدانند چه اراضی مربوط دولت است که این مهم نقش بسزایی در کاهش تصرف اراضی دولتی داشته است و تصرفات به حداقل رسیده و این نشانه این است اقدامات پیشگیرانه مفید فایده بوده و امروز شاهد تصرف کمتری هستیم.

حجت الاسلام حمیدی بیان کرد: تصرفات اراضی دولتی سال به سال کم می‌شود و به حداقل می‌رسد اقداماتی انجام شده، اما کافی نیست و باید بیش از این در زمینه پیشگیری تلاش شود، زیرا هزینه پیشگیری از رفع تصرف بسیار کمتر از هزینه رفع تصرف است.

رئیس کل دادگستری سیستان و بلوچستان ادامه داد: اقدام دوم بعد پیشگیری، برخورد با افراد سودجو است که برخورد قانونی خواهد بود و در این زمینه قانون دست مراجع قضایی را باز گذاشته تا مجازات‌های پیشگیرانه و موثر داشته باشیم.

وی با تاکید بر اینکه مجازات رفع تصرف بسیار سنگین است گفت: بار‌ها اعلام کرده‌ایم برای اینکه مردم متضرر نشوند تصرف نکنند، زیرا دیر یا زود کشف می‌شود و مجازات حبس، جزای نقدی و رفع تصرف که سرمایه گذاری فرد متصرف را بر باد می‌دهد بسیار سنگین است.

وی ادامه داد: پرونده‌هایی هم که در این زمینه تشکیل شده است با تاکیدات شورای حفاظت از اراضی ملی و طبیعی استان، آرای بسیار خوبی صادر شده و جنبه پیشگیرانه داشته است.

رئیس کل دادگستری سیستان و بلوچستان تصریح کرد: در سه ماهه اول امسال تاکنون ۵۰۲ هکتار از اراضی دولتی که در تصرف افراد سود جو بوده رفع تصرف شده است که از این میزان ۲۹۰ هکتار در اختیار شهرداری زاهدان بوده و مابقی در حوزه منابع طبیعی و راه و شهرسازی بوده است است.

انتهای پیام/

پاسخ بدهید