کاهش موضوع الزام به تبدیل وضعیت کارکنان آموزش و پرورش در دیوان عدالت اداری.

موسسه حقوقی پیشگامان عدالت فاطر > اخبار > تازه های حقوقی > کاهش موضوع الزام به تبدیل وضعیت کارکنان آموزش و پرورش در دیوان عدالت اداری.

به نقل از روابط عمومی دیوان عدالت اداری، حجت الاسلام و المسلمین بهرامی، رئیس دیوان عدالت اداری در گردهمایی مشترک اعضای شورای معاونان و مدیران کل آموزش و پرورش استان‌های کشور با رئیس و معاونان دیوان عدالت اداری، خدمت به کارمندان و حل مشکلات آن‌ها را از مهمترین اولویت‌های دستگاه‌های اجرایی دانست.

سید محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش در دومین روز از گردهمایی مشترک اعضای شورای معاونان و مدیران کل آموزش و پرورش استان‌های کشور، میزبان رئیس و معاونان دیوان عدالت اداری شد.

رئیس دیوان عدالت اداری ضمن ابراز خرسندی از برگزاری این نشست مشترک، خدمت رسانی به کارمندان و تلاش برای رسیدن به حق و حقوق آن‌ها را از مهمترین اولویت‌ها دانست و افزود: نه تنها حق و حقوق کارمندان بلکه تا جائی که قانون اجازه داده است باید اضافه‌ها را هم پرداخت کرد و این مهمترین نکته‌ای است که دستگاه‌های اجرایی باید در اجرای آن تلاش کنند.

حجت الاسلام و المسلمین بهرامی عمده‌ترین مشکل در اجرای آرای دیوان از سوی دستگاه‌های اجرائی را مقاومت در عدم پرداخت حق و حقوق کارمندان دانست و گفت: بار‌ها از سوی مدیران اجرائی دستگاه‌ها شنیده شده است که در اجرای خواسته‌های کارمندان، آن‌ها را به دیوان عدالت اداری سوق داده و از آن‌ها خواسته اند که در راستای تقاضای خود رأی از دیوان عدالت اداری آورده تا به خواسته آن‌ها رسیدگی شود.

رئیس دیوان عدالت اداری از معاونان و مدیران کل آموزش و پرورش استان‌های کشور خواست، حتی الامکان با توجه به قانون و مقررات به خواسته‌های کارمندان رسیدگی کنند و بدون رأی دیوان امورات آن‌ها رسیدگی شود.

حجت الاسلام و المسلمین بهرامی تصریح کرد: در سال ۹۵ تعداد پرونده‌های آموزش و پرورش وارده به دیوان ۱۰ هزار و ۱۶۱ پرونده بوده که این رقم در سال ۹۶ به تعداد ۱۶ هزار و ۳۹۹ پرونده افزایش پیدا کرده و رشد ۶۱/۴ درصدی داشته است.

رئیس دیوان عدالت اداری گفت: در سه ماهه اول سال ۹۶ پرونده‌های آموزش و پرورش وارده در دیوان تعداد ۲ هزار و ۳۴۶ مورد بوده که این رقم در سه ماهه اول سال جاری به ۳ هزار و ۳۵۲ پرونده رسیده است که نسبت به مورد مشابه سال گذشته ۴۲/۹ درصد افزایش داشته است.

حجت الاسلام و المسلمین بهرامی تعداد پرونده‌های مختومه آموزش و پرورش در سال ۹۶ را ۱۴ هزار و ۲۳۳ پرونده اعلام کرد و گفت: از این تعداد مختومه، ۵ هزار و ۸۴۷ مورد حکم به ورورد صادر شده است و حق با شاکی بوده است که ۴۱ درصد پرونده‌ها را شامل می‌شود.

رئیس دیوان عدالت اداری گفت: موضوع الزام به تبدیل وضعیت کارکنان آموزش و پرورش در دیوان عدالت اداری کاهش چشمگیری داشته است و در سال ۹۵ تعداد ۲ هزار و ۴۸۹ پرونده در دیوان تشکیل شد و در سال ۹۶ این رقم به یک هزار و ۳۱۰ پرونده کاهش یافت.

حجت الاسلام و المسلمین بهرامی به موضوعات مهمی که از سوی کارکنان آموزش و پرورش در دیوان مورد شکایت قرار می‌گیرد اشاره کرد و گفت: الزام به پرداخت کمک هزینه، الزام به پذیرش و احتساب سوابق بیمه ای، الزام به پرداخت حق بیمه، الزام به اعطای تسهیلات، الزام به پرداخت فوق العاده ها، پرداخت حقوق و مزایای قانونی و الزام به احتساب سنوات خدمتی را از مهمترین موضوعات وارده به دیوان دانست.

رئیس دیوان عدالت اداری در پایان با ارائه دو پیشنهاد به وزارت آموزش و پرورش گفت: وزیر آموزش و پرورش به جهت پیگیری و پیشگیری و تعامل بیشتر در احقاق حقوق کارمندان نماینده تام الاختیار به دیوان معرفی کند. همین طور در حال حاضر ۸ هزار و ۵۶۲ پرونده مربوط به آموزش و پرورش در حال پیگیری در شعب بدوی می‌باشد که آموزش و پرورش می‌تواند قبل از رسیدگی و صدور رأی مواردی که حق با کارکنان است را حل و فصل نماید.

گفتنی است این گردهمایی که با حضور رئیس دیوان عدالت اداری، معاونان و مدیران کل دیوان، وزیر آموزش و پرورش و معاونان و مدیران کل استانی در اردوگاه شهید باهنر برگزار گردیده بود، با پرسش و پاسخ بین معاونین دیوان عدالت اداری و مدیران کل آموزش و پرورش استان‌های کشور و ارائه راهکار‌های مناسب جهت جلوگیری از ورود پرونده‌های آموزش و پرورش به پایان رسید.

انتهای پیام/

پاسخ بدهید