مشاوره اقامت گرجستان

گرجستان، کشوری آرام واقع شده در منطقه قفقاز اوراسیا بوده که در سرحد آسیای غربی و اروپای شرقی قرار گرفته است و پایتخت آن تفلیس است که دارای مراکز گردشگری زیبائی است .موضوع آرامش در گرجستان برای بسیاری از ایرانیان مورد توجه بسیاری قرار گرفته است و در ورای همین موضوع، بسیاری از سرمایه گذاران و خوش فکران ایرانی بدنبال راه اندازی کسب و کار و ایجاد زمینه های سرمایه گذاری هستند.

چه روشهائی برای اخذ اقامت گرجستان وجود دارد ؟

در خصوص روشهای اخذ مجوز اقامت گرجستان بصورت قانونی چندین روش وجود دارد :

 1. خرید ملک در گرجستان
 2. ثبت شرکت در گرجستان
 3. سرمایه گذاری در گرجستان
 4. کارمندی
 5. ازدواج
 6. تحصیلی

اخذ اقامت گرجستان از طریق خرید ملک

در این روش شما باید یک ملک در کشور گرجستان خریداری نمایید و با استناد به مالکیت آن اقامت یک ساله گرجستان را دریافت کنید. در صورتیکه اقامت یک ساله خود را به مدت ۶ سال متوالی تمدید کنید می توانید برای اقامت دائم اقدام کنید که این اقامت به همسر و فرزندان فرد متقاضی نیز تعلق می گیرد.

برای احراز شرایط اخذ اقامت موقت از طریق خرید ملک باید ملکی به ارزش حداقل ۳۵۰۰۰ دلار آمریکا در گرجستان خریداری کنید. دقت داشته باشید که خرید زمین خالی در این روش کاربردی ندارد و فقط باید ملک خریداری کنید. پروسه خرید ملک در یک روز انجام می شود و پس از ارزش گذاری ملک توسط ارزیاب رسمی دولت گرجستان و دریافت نامه تاییدیه می توانید مدارک خود را برای اخذ اقامت به نهاد مربوطه ارائه نمایید.

 

                                                              

به صورت تقریبی قیمت هر متر مربع ملک در تفلیس پایتخت گرجستان از ۵۰۰ دلار در محله های ارزان تا ۲۵۰۰ دلار در محله های لوکس متغیر می باشد.

 

اخذ اقامت گرجستان از طریق ثبت شرکت

در این روش که یکی از رایج ترین راههای اخذ اقامت موقت می باشد باید در ابتدا یک شرکت LLC به صورت کاملاً قانونی و با هدف انجام فعالیت های تجاری در گرجستان تاسیس نمایید سپس برای محل شرکت خود یک دفتر تجاری اجاره کنید و بسته به نیاز خود چند کارمند استخدام کنید (حداقل یک منشی و ترجیحاً شهروندان گرجی را به عنوان کارمند استخدام کنید).

با استخدام و پرداخت حقوق به کارمندان خود و همچنان پرداخت ماهیانه مالیات حقوق کارمندان به دولت گرجستان (معادل ۲۰ درصد حقوق کارمندان) و همچنین مالیات خرید و فروش اجناس و خدمات مورد نیاز در طول فعالیت شرکت  و در نهایت فعالیت واقعی به معنای بستن و اجرای چند قرارداد تجاری در ماههای اول برای دریافت اقامت موقت یک ساله اقدام کنید.

اخذ اقامت گرجستان از طریق سرمایه گذاری

در این روش فرد متقاضی با سرمایه گذاری در گرجستان به میزان تعیین شده که معادل ۳۰۰٫۰۰۰ لاری (واحد پول گرجستان) معادل ۱۲۰٫۰۰۰ دلار آمریکا (در لحظه نگارش این مطلب با نرخ ۱ دلار = ۲٫۵ لاری) می تواند برای دریافت اقامت دائم در همان ابتدا و بدو ورود برای خود و خانواده خود اقدام کند و با خیالی آسوده به زندگی و فعالیت تجاری و یا نظارت بر سرمایه خود در گرجستان بپردازد.

برای سرمایه گذاری در گرجستان راههای متعددی وجود دارد که از جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ثبت شرکت شخصی و سرمایه گذاری ۳۰۰٫۰۰۰ دلاری در آن
 • خرید سهام یک شرکت به صورت کامل یا قسمتی از آن
 • خرید اوراق بهادار و بورس از دولت گرجستان

قابل ذکر است که برای اخذ اقامت دائم گرجستان از طریق سرمایه گذاری باید مدارک و رسید خرید ها و سرمایه گذاری خود را به صورت کامل به نهاد مربوطه ارائه نمایید و منبع سرمایه شما باید کاملا واضح و قانونی باشد.

 

 

  اخذاقامت کارمندی گرجستان

در اقامت کارمندی گرجستان، متقاضی اقامت بعنوان کارمند یک شرکت معتبر با اعتبار بانکی بالا و حساب مالیاتی مناسب معرفی می شود و یک قرارداد کاملاً رسمی (و نه صوری) برای این منظور برای وی تنظیم می شود و مالیات یک ماه متقاضی به سیستم مالیاتی کشور گرجستان پرداخت می شود.

 1. در مرحله اول متقاضی پس از انجام مشاوره با کارشناسان تیم حقوقی و پشتیبانی سام جورجیا و پس از اخذ اطمینان برای کاربردی بودن اقامت کارمندی برای وی مبلغ بیعانه ای را به واحد حسابداری سام جورجیا پرداخت می نماید.
 2. در مرحله بعدی پس از تشکیل پرونده برای متقاضی عکس یا اسکن پرونده تشکیل شده که شامل ترجمه پاسپورت و تنظیم قرارداد شخص با شرکت مورد نظرمی باشد .
  • همراهان گرامی توجه داشته باشید که هزینه بیعانه واریز شده صرف ترجمه پاسپورت و تهیه قرارداد با شرکت گرجی می شود لذا توجه داشته باشید که پس از واریز بیعانه سریعاً پرونده شما تشکیل خواهد شد .
 3. پس از انجام مراحل اولیه برای تشکیل پرونده و پس از حضور متقاضی، وی طی ۱ روز کاری به همراه کارشناسان بخش حقوقی سام جورجیا، به اداره عدالت گرجستان خواهند رفت و پس از گرفتن عکس به همراه کارشناس، پرونده وی به اداره عدالت و دادگستری گرجستان تسلیم می شود.
  • توجه داشته باشید که متقاضی برای تسلیم پرونده اقامتی خود به اداره دادگستری گرجستان (Public service hall) لازم است پیش از گذشت ۵ روز از ویزای قانونی خود درخواست اقامت بدهد، در غیر این صورت می بایست مبلغ ۵۰ لاری را بعنوان جریمه پرداخت نماید.
 4. پس از ارائه درخواست، در صورتی که از ویزای شما کمتر از ۴۰ روز باقی مانده باشد، می بایست حداقل ۳ روز در خاک گرجستان بمانید تا پرونده شما مورد بررسی قرار گیرد و پس از گذشت ۳۰ روز جواب اقامت شما بروی سیستم آنلاین Public service hallقرار خواهد گرفت و در صورت مثبت بودن جواب برای درخواست کارت می توانید اقدام نمائید و ظرف گذشت ۱۰ روز کارت خود را دریافت نمائید .

 

 

ماهیت پرونده های اقامت کارمندی گرجستان

توجه داشته باشید که ماهیت اصلی پرونده های اقامت کارمندی گرجستان رسمی و قانونی می باشد زیرا پرونده اقامتی شما در اختیار افسران اداره عدالت گرجستان برای بررسی و تصمیم گیری بیشتر قرار خواهد گرفت اما صوری بودن این قراردادها به هیچ وجه قابل بحث نمی باشد، تنها در مواردی خاص برای متقاضیانی که در حال حاضر به گرجستان مهاجرت نکرده اند ممکن است عدم حضور آنها ذهنیت صوری بودن اینگونه قراردادها را بوجود آورد اما توجه داشته باشید که نامه های خاص حقوقی برای این دسته از پرونده ها فراهم خواهد شد و تا زمان حاضر مشکلی بوجود نیامده است .

روند تصمیم گیری در ارائه کارت اقامت به متقاضیان

روند ارائه ویزا و اجازه اقامت در کل دنیا به این صورت است که بنا به انتخاب و تشخیص افسر مورد نظر، ممکن است به متقاضی اجازه ورود و اقامت بدهند، در همین حال نیز ممکن است افسر ویزا و اقامت یک کشور، ورود یک شخص را به خاک کشور دیگر مناسب نداند (به دلایل مختلف). همانطور که ممکن است مطلع باشید برای تحصیل در یک کشور دیگر، ممکن است پذیرش تحصیلی دریافت نمائید. مثلاً ممکن است بعنوان یک متقاضی برای تحصیل در یک رشته مشخص برای کشور ایالات متحده اقدام نمائید و طبق نظر استاد یا دپارتمان رشته مورد نظر با پذیرش شما موافقت شود اما حتی با در دست داشتن پذیرش تحصیلی از دانشگاه مورد نظر ممکن است با ویزای شما موافقت نشود و افسر ویزا در مرحله ارائه ویزا شما را ریجکت نماید.

پس توجه داشته باشید که هیچگونه تضمینی برای ارائه ویزا یا کارت اقامت یک کشور به متقاضی خارجی در هیچ کجای دنیا وجود ندارد اما با بکارگیری روشهای صحیح حقوقی و استفاده از وکلای معتبر حقوقی می توان پرونده ها را با قدرت بیشتری به اداره اقامت یا سفارت مورد نظر ارائه داد و احتمال دریافت جواب مثبت را بیشتر نمود.

مالیات، مالیات و مالیات …

چرا در گرجستان بر مالیات تاکید داریم؟ زیرا یکی از درآمدهای ساختاری دولت گرجستان بر مبنای سیستم مالیاتی این کشور می باشد . اگر کشور گرجستان به شما اقامت اعطا می نماید، در هر مرحله ای بنا به فعالیتتان می بایست مالیات خود را پرداخت نمائید، خواه مدیر یک مجموعه باشید و یا خواه کارمند یک شرکت گرجی باشید . توجه داشته باشید که یکی از فاکتورهای مهم برای اثبات اینکه یک شهروند یا مقیم خوب می باشید این است که مالیات خود را سر موقع مشخص پرداخت نمائید . توجه داشته باشید که ممکن است برخی از افراد شما را تشویق به این کنند که اقامت اخذ نمائید و پس از گذشت یک مدت کوتاه دیگر مالیات پرداخت ننمائید اما توجه داشته باشید که پس از گذشت زمان اقامت شما، نیاز به تمدید اقامت خود دارید