عدم اجرای رای دیوان عدالت اداری از مصادیق فساد است.

موسسه حقوقی پیشگامان عدالت فاطر > اخبار > تازه های حقوقی > عدم اجرای رای دیوان عدالت اداری از مصادیق فساد است.
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه:

عدم اجرای رای دیوان عدالت اداری از مصادیق فساد است/ بی توجهی به جرم انگاری در قانون به انحراف از قانون منجر می‌شود.

 روابط عمومی معاونت اجتماعی قوه قضاییه محمدباقر الفت معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه اظهار کرد: اگر قانونگذار به مقوله جرم انگاری توجه نکند، تصویب قانون هیچ ارزشی ندارد و عمل نکردن به قانون مصداق جرم محسوب می‌شود و طبق قانون باید با آن برخورد قضایی شود.

وی گفت: هیات وزیران به پیشنهاد وزارت صنعت، معدن و تجارت، مصوبه‌هایی را در خصوص تعرفه خودرو‌های وارداتی به تصویب رساند که موجب طرح شکایت در دیوان عدالت اداری برای صدور دستور موقت مبنی بر منع اجرای مصوبات هیات وزیران در قسمت تعیین و وصول عوارض از خودرو‌های وارداتی شد.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه گفت: دیوان عدالت اداری پس از بررسی شکایت اعلام کرد توقف اجرای مصوبه هیات وزیران با عنایت به تحمیل هزینه‌های سنگین اقتصادی بر بازار و واردات خودرو ضرورت دارد.

این مقام قضایی با اشاره به بی توجهی برخی از مدیران به رای دیوان عدالت اداری گفت: کشمکش‌های موجود بر سر قوانین واردات خودرو، وضعیت نابسامانی را برای فروشنده‌ها و خریداران خودرو‌های وارداتی رقم زده است.

الفت درباره عدم اجرای دستور موقت دیوان عدالت اداری مبنی بر توقف عملیات اجرایی تعرفه واردات خودرو مصوب دی‌ماه هیئت دولت توسط برخی مدیران اجرایی گفت: عدم جرم انگاری در قانون، و عدم التزام برخی مدیران به این دستور و رای صادره شده باعث شده است تا با بستن سامانه ثبت سفارش خودرو مبالغ هنگفتی نصیب برخی افراد شود که این موضوع از مصادیق فساد است.

این مقام قضایی افزود: نپذیرفتن رای دیوان عدالت اداری، یعنی نپذیرفتن رای مرجع صلاحیت دار و تمکین نکردن از آراء محاکم قانونی و ذیصلاح و کسانی که به رای قانون عمل نمی‌کنند بایستی شناسایی شوند و مورد پیگرد قانونی قرار گیرند.

وی اظهار کرد: قوه قضاییه در این موضوع ورود کرده است و علاوه بر دیوان عدالت اداری، سازمان بازرسی کل کشور نیز در این خصوص گزارش‌های مفصلی ارایه کرده است.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه در پایان گفت: متخلفان از قانون به دلیل اینکه سود مالی سرشاری نصیبشان می‌شود مانع اجرای دستور دیوان عدالت اداری می‌شوند و در مقابل احکام دادگاه‌ها ایستادگی می‌کنند.

انتهای پیام/

پاسخ بدهید