رهایی ۶ نفر از مجازات قصاص.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان با اشاره به آمار ۳۴ درصد پرونده‌های مستعد صلح و سازش در سال گذشته، از رهایی ۶ نفر از مجازات قصاص خبرداد.

وی افزود: زندانی شدن افراد هم به خودشان و هم‌خانواده‌هایشان لطمه‌های زیادی وارد می‌کند و باید تلاش گردد افراد تا جایی که امکان دارد زندانی نشوند و اگر به لحاظ قانونی به علت مشکل مالی زندانی شدند با مساعدت انجمن‌های حمایت از زندانیان و ستاد دیه از زندان‌ها آزاد بشوند و یا مدت‌زمان حبس آن‌ها و آسیب‌های ناشی از آن کاهش یابد. 

حجت الاسلام والمسلمین اکبری یکی از مهمترین راهکار‌های زندانی نشدن افراد یا آزادی زودهنگام آن‌ها را استفاده از جایگزین‌های حبس یا تأسیسات نوین حقوقی برشمرد که در قانون مجازات اسلامی پیش بینی شده است.

وی خاطرنشان کرد: در سال ۱۳۹۶، ۱۲ هزار و ۲۳۰ فقره رأی در مورد استفاده از تأسیسات نوین حقوقی توسط محاکم قضایی استان هرمزگان صادرشده است که نسبت به سال ۹۵، ۶۱ درصد افزایش آمار داشته‌ایم.

رئیس‌کل دادگستری استان هرمزگان گفت: یکی دیگر از اولویت‌های ما رسیدگی به جرائم خاصی مانند قتل عمد، تجاوز به عنف، سرقت، به ویژه سرقت به عنف، قاچاق مواد مخدر و مشروبات الکلی، تظاهرات مستانه، چاقوکشی و عربده‌کشی و جرایمی از این قبیل است که موجب سلب آسایش مردم می‌شود.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین اکبری افزود:این جرائم در دادسرا‌ها و محاکم استان و در شعب ویژه با مدیریت از وقوع تا اجرای حکم رصد و بررسی می‌شوند. 

وی اظهار داشت: آمار‌ها و گزارش‌ها حکایت از کاهش این نوع جرائم در سطح استان هرمزگان دارد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین اکبری ادامه داد: ۷۱ درصد جرایم استان در شهر بندرعباس اتفاق می‌افتد، ولی در عین حال هرمزگان از استان‌های کم جرم و امن کشور محسوب می‌شود.

رئیس‌کل دادگستری استان هرمزگان در ادامه و در خصوص برنامه‌های تکریم ارباب رجوع در دستگاه قضایی استان گفت: استاندارد سازی و ارتقاء وضعیت ساختمان‌های اداری و قضایی جهت رفاه حال مراجعین و فرهنگ سازی و الزام به برخورد مناسب از طرف قضات و کارکنان با ارباب رجوع، از مهمترین برنامه‌های اجرا شده دستگاه قضایی استان در راستای تکریم ارباب رجوع است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین اکبری افزود:سال ۹۷ سال تکریم ارباب‌رجوع در دستگاه قضایی نامیده شده و برنامه‌های متعددی برای تکریم ارباب‌رجوع طراحی و ابلاغ شده است.

 
وی عنوان کرد: در راستای بررسی مسائل و مشکلات مراجعین به دستگاه قضایی، برنامه ملاقات مردمی رئیس کل دادگستری و مسئولین قضایی استان در هر هفته به صورت مستمر دایر است، که در همین راستا طی سال گذشته بیش از یکهزار و ۵۰۰ نفر در این ملاقات‌ها حضور یافتند و دستورات لازم به منظور رسیدگی به مطالبات آن‌ها صادرشد و دفتر کل دادگستری هم مکلف بوده دستورات را پیگیری و نتایج را در پرونده‌ها لحاظ کند.

انتهای پیام/

پاسخ بدهید