راهنمای پیدا کردن کار در آلمان

در صورتی که میخواهید یک شغل در آلمان پیدا کنید اینجا قصد داریم اطلاعاتی درمورد اون ارائه بدیم: اگر به عنوان یک فرد غیر آلمانی درآلمان به دنبال شغل هستید،خیلی سخت بنظرمیرسه که چطوری شغل پیداکنید،به خصوص که در آلمان مشاغل انگلیسی زبان نیزبسیارمحدود هست. با این وجود اگر مدرک دانشگاهی یا فنی حرفه ای خوبی دارید، تجربه کار داریدومیتونید مقداری آلمانی صحبت کنید،شانس خوبی برای پیدا کردن شغل دارید،به خصوص که الان آلمان در برخی بخش ها با کمبود نیرو مواجه است.

آلمان دارای بزرگترین اقتصاد اروپا است،بنابراین درآلمان شغلهای زیادی برای افراد غیر آلمانی با مهارت های خاص وجود دارد، همچنین یافتن مشاغل انگلیسی زبان نیز درآلمان امکان پذیر است، اما بازهم به مقدار کمی دانستن زبان آلمانی نیاز دارید.

بازار کار آلمان: دراتحادیه اروپا،آلمان یکی ازکشورهایی است که پایین ترین نرخ بیکاری دراتحادیه اروپا روداره. شما در صورت واجد شرایط بودن،نظیرداشتن مدرک دانشگاهی یامدرک حرفه ای نظیر کارآموزی- و داشتن تجربه کار و دانش پایه زبان آلمانی، شانس بسیار بالاتری برای یافتن شغل در آلمان دارید. کمبود مشاغل در آلمان کمبود نیرو های ماهر در برخی حرفه ها در آلمان وجود دارد. شامل مهندسین واجد شرایط(مکانیک، خودرو، برق و ساختمان)،متخصصان فناوری اطلاعات، مددکاران بهداشتی و اجتماعی. با توجه به جمعیت سالمند، کارمندان حرفه ای در خصوص بهداشت و پرستاری سالمندان نیز مورد نیاز است.

محیط و فرهنگ کاری در آلمان :متوسط ساعات کاردرهفته درآلمان ۳۵-۴۰ ساعت با ۳۰ روز کاری تعطیلات درسال است. کار در آلمان با یک مدیریت قوی دقیق و برنامه ریزی شده پیش میره و برنامه های زمانی و دستور العمل ها با هدف رسیدن به نتیجه بسیار مورد توجه است. حداقل دستمزد ساعتی در آلمان به سال ۲۰۲۰ مبلغ ۹٫۳۵ یورو میباشد.(قاعدتا این مبلغ به فارغ التحصیلان و یا متخصصان جویای کار پرداخت نمیشه و تا ۲ برابر مبلغ بالا یعنی ساعتی ۲۰ یورو حداقل پرداخت میشود)

ویزای کار و اقامت :کسی که اهل اتحادیه اروپا (EU)یامنطقه اقتصادی اروپا(EEA)یا سوییس است، باداشتن پاسپورت یا کارت شناسایی معتبر نیاز به دریافت مجوز برای کار و اقامت ندارد. شهروندان استرالیا،ژاپن،کانادا،نیوزلند،کره جنوبی وآمریکا نیزمیتوانند بدون ویزا به آلمان بیایند اما جهت اقامت و دریافت مجوز کار می بایست به اداره اتباع بیگانه مراجعه کنند. سایر افراد برای کار در آلمان باید ویزا و اقامت آلمان را دریافت کنند.

مهارت زبان: گرچه مشاغل انگلیسی زبان نیز درآلمان دردسترس است امابرای داشتن سطح مناسبی از ارتباط با افراد نیاز دارید تا دانش حداقلی از زبان آلمانی رو داشته باشید.

صلاحیت مدارک :در صورتی که میخواهید در مشاغل حرفه ای (مهندسی، …) درآلمان مشغول به کار بشید حتما می بایست از واجد صلاحیت بودن مدارکتون تحت مجوز ZAB مطمئن بشید. در خواست کار در آلمان هنگامی که در آلمان شغلی پیدا کردید و می خواهید درخواست بدید،باید طبق انتظارات آلمان درخواست خودتون رو تهیه کنید. در آلمان، این موضوع به معنای جمع آوری پرونده رزومه یا CV شما و شامل کپی مدارک تحصیلی، گواهی کارفرمایان و حتی نمونه هایی از کار شماست. برای تهیه درخواست خود باید نامه ای نیز بنویسید. به علاوه در صورتی که وارد مصاحبه شویدباید بدانید که دریک مصاحبه شغلی چه انتظاراتی دارند وچه کارهایی راانجام دهید یا ندهید. که در نوشتار های آینده به این موضوع می پردازیم.

مایل به مهاجرت به آلمان از طریق جستجوی شغل هستید؟

با ما در ارتباط باشید….

پاسخ بدهید