خرید ملک

اخذ اقامت از طریق خرید ملک :

در میان روش های اخذ اقامت، در حال حاضر اقامت از طریق خرید ملک راحت ترین و سریع ترین روش می باشد زیرا متقاضی پس از خرید ملک در مدت ۲ الی ۳ ماه قادر خواهد بود اقامت خود و اعضای خانواده را اخذ نماید.

کشورهایی که از طریق خرید ملک اقامت می دهند :

۱. اسپانیا

 گلدن ویزا، برگرفته از نامش یک فرصت طلایی برای اقامتی آسان با رعایت قوانین کشور اسپانیا و در کوتاه ترین زمان ممکن برای متقاضی ایجاد میکند.

از سال ۲۰۱۳ میلادی دولت اسپانیا قانونی را مصوب کرد که بر اساس آن متقاضی اقامت در اسپانیا می تواند با خرید ملک یا املاکی به ارزش مجموع ۵۰۰,۰۰۰ یورو ، اقامت دائم این کشور یا کشورهای دیگر حوزه شنگن را بدون لزوم حضور ۶ ماه از سال دریافت کند.

از طرفی، با توجه به سرمایه گذاری انجام شده، روند رسیدگی به پرونده اقامت به یک ماه کاهش یافته و با حضور کوتاه مدت ۳ هفته در سال به سرانجام میرسد.

با یک مقایسه کلی بین شرایط اخذ اقامت در بین کشورها و همچنین، زیبایی ها و فرصت های اسپانیا، اقدام برای اخذ اقامت اسپانیا به مراتب منطقی تر است. بازار مسکن بعد از نوامبر سال ۲۰۱۵ رشد چشمگیری داشته است و با توجه به اینکه گلدن ویزای شما همراه با اجازه کار در کشوری است که دارای ثبات اقتصادی بالایی میباشد، درکنار توجیه منطقی، توجیه اقتصادی نیز خواهد داشت.

 

 

۲. پرتغال

گلدن ویزا یک برنامه ی اقامتی است که در سال ۲۰۱۲ و با هدف جذب سرمایه گذاری خارجی در پرتغال آغاز شد. این برنامه به افرادی که عضو اتحادیه ی اروپا نیستند این امکان را می دهد که به همراه خانواده ی خود اقامت پرتغال را به دست آورند.

در این روش اگر شخص متقاضی سرمایه گذاری به ارزش ۵۰۰,۰۰۰ یورو در این کشور در بخش املاک و مستغلات انجام دهد واجد الشرایط دریافت اقامت از کشور پرتغال برای خود و اعضای خانواده ( شامل همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال ) خواهد بود.
البته امکان خرید و سرمایه گذاری در املاک با قدمت بیش از ۳۰ سال به ارزش ۳۰۰,۰۰۰ یورو نیز وجود دارد.

* برای اخذ اقامت پرتغال ، متقاضی می بایست سال اول ٧ روز و در دو سال بعدى ١۴ روز در سال در کشور پرتغال اقامت داشته باشد.

* یکی از گزینه های جذاب در مورد پرتغال این است که بعد از ۵ سال اقامت دائم و پس از ۶ سال میی توانید تابعیت این کشور را اخذ نمایید بدون اینکه در این کشور حضور داشته باشید.

* همچنین امکان تحصیل، کار و حتی زندگی در تمام کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای فرد وخانواده وجود دارد.

 

 

۳. قبرس

خرید ملک در قبرس به این معنا است که شما ۱۰۰% از حقوق قانونی مالکیت آن برخوردار هستید، مالکیت آن قطعی است و نیازی به داشتن شریک قبرسی ندارید. مراحل خرید ملک در قبرس توسط خارجی ها در مقایسه با بسیاری از کشورهای دیگر بسیار ساده است.

حداکثر متراژ ملک اعم اززمین، ویلا یا آپارتمان جهت مالکیت قطعی برای یک غیر اروپایی، ۴,۰۱۴ متر مربع می باشد.

املاک و مستغلات در قبرس، مانند هرجای دیگر دنیا، با قیمتهای گوناگونی از چند هزار یورو تا چند میلیون یورو عرضه می شوند.

به علت تغییرات اخیر توسط دولت قبرس، برای ملیتهای غیر اروپایی نیز امکان دریافت ویزای اقامت دائم کشور قبرس و تجربه یک زندگی اروپایی از طریق خرید ملک وجود دارد.

طبق ضوابط موجود، توابع غیر اروپایی که حداقل ۳۰۰،۰۰۰ (سیصد هزار) یورو جهت خرید ملک در قبرس سرمایه گذاری کنند، امکان دریافت اقامت دائم را خواهند داشت. از این طریق شما و خانواده تان می توانید از کلیه مزایا و امنیت این کشور اروپایی همانند ساکنین آن بهره مند شوید. فرزندان زیر ۱۸ سال به همراه شما مشمول دریافت اقامت می شوند و از کلیه امکانات آموزشی و بهداشتی بهره مند خواهند بود.

 

 

۴.لتونی

شما می توانید با خرید ملک در کشور لتونی یا همان ( لاتویا ) ، مجوز اقامت این کشور را بدست آورید. هر متقاضی مهاجرت به لتونی پس از خرید ملک در لتونی می بایست مدارک و پرونده خود را برای دریافت اقامت موقت به اداره مهاجرت لتونی تحویل نماید. پس از تحویل مدارک و ثبت درخواست ، مدت زمان صدور تصمیم اداره مهاجرت لتونی ۲ ماه خواهد بود.

اخذ اقامت دائم لتونی بر اساس قانون تصویب شده در جولای ۲۰۱۰ و پس از آن الحاقیه در ۱۶ جون ۲۰۱۱ که در پارلمان لتونی تصویب شده امکان پذیر می باشد. البته آخرین تغییرات و اصلاحات در سپتامبر ۲۰۱۴ تصویب و اجرا گردیده و بدین منظور بهای ملک در لتونی باید متناسب با ارزش گذاری دولتی آن باشد و براساس قوانین فعلی اعتبارسنجی گردد.

مطابق این اصلاحات ، حداقل ارزش املاک و مستغلات به ۲۵۰۰۰۰ یورو افزایش یافته است. اگر ارزش ملک و یا املاک خریداری شده در گذشته پایین تر از این میزان باشد ، ارزشیابی توسط ارزیاب رسمی مورد نیاز خواهد بود تا تعیین نماید که ارزش فعلی ملک و یا املاک متقاضی کمتر از ۲۵۰۰۰۰ یورو نمی باشد. سرمایه گذاری می تواند با خرید چندین ملک انجام شود ولی مجموع مبالغ باید همانطور که در بالا ذکر شد باشد. اگر بهای ملک خریداری شده کمتر از ارزش موارد قانونی ذکر شده جهت اخذ اقامت باشد شما قادر نخواهید بود به این امر دست یابید.

بنابر این اصلاحات ، املاک و مستغلات خریداری شده باید دارای یک کارکرد مرتبط باشد و امکان توسعه وجود داشته باشد. داشتن یک نقشه زمین بدون وجود هیچ ساختمانی در آن ، داشتن زمین کشاورزی یا درختکاری به عنوان ملک جهت گرفتن اجازه اقامت در لتونی تلقی نمی شود. عواملی مانند نداشتن بدهی مالیاتی و بدهی ملکی شخص خریدار و پرداخت تمام مبلغ ملک به صورت کامل و از طریق سیستم بانکی می بایست رعایت گردد.

همچنین ملک باید حتما از یک فرد لاتویایی یا فرد خارجی مقیم لاتویا خریداری شود و ۵ درصد ارزش ملک خریداری شده ( حداقل ۱۲۷۵۰ یورو ) بابت مالیات نقل و انتقالات ملک خریداری شده به حساب بوجه دولتی ، بدون بازگشت و تنها برای یک مرتبه پرداخت گردد. این شرایط در مورد خرید املاک و مستغلات در تمام مناطق لتونی صدق می کند. بعد از خرید ملک یک اقامت ۵ ساله به فرد سرمایه گذار ، همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال او داده می شود که می بایست هر سال یکبار باید تمدید شود.

 

 

۵. ترکیه

در حال حاضر یکی از روش های اخذ اقامت ترکیه از طریق سرمایه گذاری و خرید ملک در این کشور می باشد. طبق تبصره ۳۵ قانون املاک و اراضی در ۱۸ ماه مه قانون متقابلیت در این کشور برداشته شد و شهروندان ۱۸۳ کشور از جمله ایران می توانند با خرید ملک علاوه بر مالکیت ۱۰۰% ، اقامت موقت این کشور را نیز اخذ نمایند.

شهروندان خارجی می توانند هر نوع ملکی  اعم از مسکونی، اداری، تجاری، زمین و …  را با کسب استعلام از مراجع ذی صلاح خریداری نمایند.

طبق آمارهای ارائه ‌شده توسط «موسسه آمار ترکیه» فروش مسکن به خارجی‌ها در پنج ماه نخست سال ۲۰۱۵ افزایش ‌یافته و همچنان خریداران بیشتری جذب بازار مسکن در شهرهای بزرگ ترکیه و شهرهای ساحلی این کشور می‌شوند.

گزارش موسسه آمار ترکیه نشان می‌دهد در سال ۲۰۱۵ در ترکیه ۲۲ هزار و ۸۳۰ فقره ملک به خارجی‌ها فروخته ‌شده است. در بین شهرهای ترکیه آمار خرید ملک در استانبول نسبت به شهرهای دیگر بیشتر است. بر اساس همین گزارش در سال ۲۰۱۵ مجموعاً هفت هزار و ۴۹۳ فقره ملک در استانبول و شش هزار و ۷۲ فقره ملک در آنتالیا به خارجی‌ها فروخته‌ شده است. در این میان، آمار کشورهایی که اتباع آنها در ترکیه ملک خریده‌اند نیز قابل‌توجه است. عراق، عربستان سعودی، کویت، روسیه، انگلیس، آلمان و آذربایجان و پس‌ازآن ایران در رتبه‌های اول تا هشتم این آمار قرار گرفته‌اند.

طبق این آمارها در دسامبر ۲۰۱۵ ایران با خرید ۷۹ ملک بعد از آذربایجان در رتبه هشتم قرار دارد.

این گزارش نشان می‌دهد از ماه می تا ژانویه سال ۲۰۱۵ خارجیان حدود هشت هزار و ۹۷ فقره ملک در ترکیه خریداری کرده‌اند. این در شرایطی است که ظرف همین دوره در سال گذشته شش هزار و ۸۰ عدد ملک توسط خارجیان خریداری‌شده بود. این خریدها بیشتر در استانبول، آنتالیا و بورسا انجام‌گرفته است.

استانبول گران‌ترین و بزرگ‌ترین شهر ترکیه و امروزه به دلیل پتانسیل بالا به یکی از شهرهای گران دنیا تبدیل‌شده است و در لیست  Global Property Guide (راهنمای ملک جهانی) در بین ۹۴ شهر دنیا در مقام ۳۹ قرار دارد.

 

 

شرایط ،محدودیت و عقود لازم برای خریدار خارجی :

الف : هر شهروند خارجی میتواند تا مرز ۳۰ هکتار از اراضی جمهوری ترکیه را خریداری نماید.

ب : شهروند خارجی حق تملک و یا اجاره اراضی جمهوری ترکیه را که در مناطق نظامی- امنیتی واقع شده اند را ندارد.

ج : شهروند خارجی می تواند تنها تا ۱۰ درصد از اراضی و املاک هر ناحیه/شهر را خریداری نماید.

د : شهروندان خارجی و یا شخصیت های حقوقی ثبت شده در خارج از ترکیه می توانند از مالکین و موسسات مالی (بانک) معتبر درخواست خرید اعتباری داشته باشند و قانون محدودیتی در این مورد ندارد.

هـ : شرایطی که باعث می شود ملک و عقود مربوطه کأن لم یکن طلقی شوند عبارت است از:

  • اگر عقود و ملک مورد معامله باعث نقض و شکسته شدن قانونی شده باشد.
  • عدم تایید ملک یا معامله از سوی وزارتخانه و ارگان های امنیتی
  • پایان یافتن مهلت قانونی برای شروع پروژه (ها) ی معرفی شده به وزارتخانه مربوطه
  • عدم پایان کار طبق برنامه ارائه و ثبت شده به وزارتخانه مربوطه

* خریدار می بایست دارای تابعیت یکی از کشور های مجاز به خرید ملک در ترکیه باشد. اتباع ایرانی جزو شهروندان مجاز به خرید ملک در ترکیه می باشند.