تشکیل ۲ شعبه ویژه رسیدگی به جرایم مرتبط با روزه‌خواری.

موسسه حقوقی پیشگامان عدالت فاطر > اخبار > تازه های حقوقی > تشکیل ۲ شعبه ویژه رسیدگی به جرایم مرتبط با روزه‌خواری.

به نقل از روابط عمومی دادگستری قزوین، سعید احمدزاده اظهار داشت: به مناسبت فرا رسیدن ماه مبارک رمضان با مراجع انتظامی، شهرداری و اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان آبیک در زمینه حفظ حرمت این ماه و جلوگیری از آلوده کردن فضای شهر به روزه‌خواری و جلوگیری از هتک حرمت به این ماه و ایجاد انضباط اجتماعی مکاتبات لازم صورت گرفته است.

وی افزود: ادارات مذکور موظف شده‌اند پیش از ماه مبارک مبارک رمضان و در طول این ماه، وظایف محوله شده را به نحو احسن انجام دهند و دستگاه قضایی هم به همراه نیروی انتظامی در مقابله و پیشگیری از روزه‌خواری برنامه‌های خود را اجرا می‌کند.

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان آبیک از تشکیل دو شعبه ویژه رسیدگی به جرایم مرتبط با روزه‌خواری و هتک حرمت ماه مبارک رمضان در دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان آبیک و دادگستری این شهرستان به قید فوریت ادامه داد: از مردم و شهروندان و مسؤولان شهرستان آبیک درخواست می‌شود در راستای تکلیف شرعی و قانونی، در صورت روزه‌خواری افراد در ملأعام، به صورت ارشادی و تبلیغی، امر به معروف و نهی از منکر کنند و در زمینه پیشگیری از این جرم، مسائل ارشادی و تبلیغی را ملاک عمل قرار دهند.

احمدزاده اضافه کرد: طی مکاتبه با اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان آبیک و از طریق اتاق اصناف اعلام شده که صنوف عرضه‌کننده آشامیدنی و خوردنی مشخص شده باید در ماه مبارک رمضان فعالیت داشته باشند و تیم‌های بازرسی و نظارت این اداره و پلیس نظارت بر اماکن هم بر این واحد‌ها نظارت داشته باشند و در صورت تخلف، برخورد کنند.

وی با اشاره به اینکه شهرستان آبیک در مسیر تردد مسافران چند استان کشور قرار دارد، خاطرنشان کرد: گرچه شرعا و تکلیف است که مسافران نمی‌توانند روزه بگیرند، اما نباید تجری به روزه‌خواری تعمدی داشته باشند، روزه‌خواری در ملأعام و تظاهر به آن حرام است.

این مسؤول قضایی بیان کرد: رستوران‌ها و مطبخ‌های مجاز به عرضه شهرستان آبیک با هماهنگی پلیس نظارت بر اماکن و اداره صنعت، معدن و تجارت این شهرستان و طبق رعایت شرایط اعلام شده در ماه مبارک رمضان اقدام به فعالیت می‌کنند.

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان آبیک افزود: به شهرداری آبیک اعلام و تاکید شده در زمینه فضاسازی شهر برای ورود به ماه مبارک رمضان اقدام لازم را انجام دهد که می‌توان به نصب پیام‌ها و بنر‌های جذاب و فضاسازی محیط به نحو زیبا و مزین کردن تابلو‌های تبلیغات به پیام‌هایی در زمینه ماه مبارک رمضان اشاره کرد.

احمدزاده ادامه داد: ماه مبارک رمضان ماه میهمانی خدا است و همان گونه که انسان باید از نظر ظاهری و باطنی خود در را برای این ماه آماده کند فضای شهری هم باید از سوی مدیران شهری تغییر چهره دهد.

وی اضافه کرد: حفظ حرمت ماه مبارک رمضان از سویی ضروری است، اما لازم است در این ماه به عقیده اشخاص احترام گذاشت و نظم اجتماعی را رعایت کرد و از روزه‌خواری در ملأعام پرهیز کرد که از نظر قانونی ناهنجاری محسوب می‌شود.

این مسؤول قضایی خاطرنشان کرد: به عنوان نمونه اگر در چهار راهی پشت چراغ قرمز قرار داریم و خودرویی هم در مقابل ما وجود نداشته باشد نظم اجتماعی و احترام به قانون ایجاب می‌کند صبر کرده و پس از سبز شدن چراغ حرکت کنیم که در خصوص احترام به ماه مبارک رمضان و پرهیز از روزه‌خواری در ملأعام هم باید به این امر توجه داشته باشیم.

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان آبیک بر پرهیز از اسراف در ماه مبارک رمضان تاکید و بیان کرد: می‌طلبد انسان در این ماه غذای متعارف و به اندازه مصرف کند و به نیازمندانی که در مضیقه مالی هستند و یا از نظر بهداشتی و سکونت مشکل دارند، مساعدت و حمایت کند.

احمدزاده افزود: در ماه مبارک رمضان در سال‌های گذشته شاهد کاهش وقوع جرایم و افزایش درصد سازش پرونده‌ها بوده‌ایم که از برکات و آثار مبارک این ماه بوده و آمار با معنی هم است.

انتهای پیام/

پاسخ بدهید