اقامت قبرس

درباره قبرس

کشور قبرس برروی سومین جزیره دریای مدیترانه قراردارد که به دو بخش ترک نشین (شمالی) و یونانی (جنوبی) تقسیم بندی شده است که بخش شمالی آن درحاکمیت ترکیه و  بخش جنوبی در حاکمیت یونان می باشند.ترک ها مسلمان و یونانی ها ارتودوکس می باشند.
کشور قبرس که پایتخت آن نیکوزیا می باشد جزء اتحادیه اروپا بوده و واحد پول آنها یورو می باشد. ایرانیان جهت مسافرت به این بخش از جزیره نیاز به اخذ ویزا دارند.

 

 

حمل و نقل داخلی

قبرس فاقد راه آهن می باشد، خطوط اتوبوسرانی بین شهری از سال ۲۰۰۵ فعال گردیده اند و در داخل شهرها می بایست از تاکسی استفاده نمود که نرخ آن در ایام تعطیل و یک شنبه ها گرانتر می باشد. جهت استفاده از تاکسی باید به آنها تلفن شود یا مستقیما به دفتر آنها مراجعه گردد بدین معنا که تاکسی ها در خیابان ها دائما در حرکت نیستند و این بر نرخ تاکسی ها نمی افزاید.

اتوبوس های شهری و بین شهری از ساعت ۷:۳۰ الی ۱۶:۳۰ یا ۱۷ کار می کنند. تاکسی های بین شهری گروهی , از نوع ماشین های ارزان قیمت هستند و هر دستگاه حداقل بین ۷ نفر مشترک است و مسافرین را در شهر های مختلف راس ساعت خاصی با رزرو قبلی جا به جا می کنند. اتوبوس های شهری و بین شهری خصوصی برنامه مخصوصی دارند و هزینه آنها کمی بیشتر از اتوبوس های عادی می باشد.

رانندگی در قبرس

توجه داشته باشید که رانندگی در قبرس از سمت چپ خیابان می باشد .بنابراین درتمام وسایل نقلیه سیستم رانندگی در سمت راست تعبیه شده است.

جاده های مسطح و صاف قبرس تحت استانداردهای بین المللی ساخته شده وشهرها و دهکده ها را به یکدیگر مرتبط می کنند.
اتوبان های چهار خطه , پایتخت قبرس , نیکوزیا را به شهرهای ساحلی لیماسول , لارناکا , پافوس و آیناپا متصل می کنند. جاده های فرعی و جنگلی نیز راههای ارتباطی مناسبی میباشند که خصوصا در فصل سردسال اقدامات ویژه ای در آنها انجام مشود.
گردشگرانی که مایلند وسیله نقلیه خود را همراه خود به قبرس بیاورند می توانند این کار را انجام دهند و باید پروانه خروج معتبرتا ۳ ماه از کشور مطبوع خود دریافت کنند. اعتبار این پروانه توسط اداره گمرک قبرس قابل تمدید است.

اقتصاد
اقتصاد جزیره قبرس از اغاز استقلال مبتنی بر نظام بازار آزاد بوده‌است. صادرات عمدهٔ قبرس شامل: محصولات کشاورزی (گندم. جو. سیب زمینی. و مرکبات). میوه‌های مختلف . تنباکو. محصولات صنعتی. انواع پوشاک. کفش و صنایع دستی بوده‌است. واردات عمده نیز شامل: مواد خوراکی. دام زنده. نفت و فراورده‌های شیمیایی می‌باشد.

 

 

تحصیل در قبرس

تحصیلات‌ پیش‌ دانشگاهی

تحصیل‌ دوره‌ ابتدایی در کشور قبرس‌ از ۶ سالگی آغاز شده‌ و تحصیلات‌ به‌ دو مرحله‌ ۶ ساله‌ ابتدایی و دبیرستان‌ تقسیم‌ می‌شود. در بخش‌ ترک نشین‌ قبرس‌ که‌ قسمت‌ کوچکتر این‌ جزیره‌ را تشکیل‌ می‌دهد، گاه‌ دوره‌ تحصیل‌ پیش‌ از دانشگاه‌ ۱۱ سال‌ طول‌ می‌کشد.

‌تحصیلات‌ دانشگاهی

برای ورود به‌ دانشگاه‌ دولتی، امتحان‌ ورودی اختصاصی را دانشگاه‌ها برگزار می‌کنند. دانشگاه‌ها و کالج‌های خصوصی شرایط‌ آسان‌تری برای پذیرش‌ دانشجو دارند.

تحصیل‌ در دانشگاه‌ها و کالج‌های این‌ کشور بر مبنای نظام‌ واحدی است‌ و در دوره‌ Master و Ph.D  به‌ همراه‌ واحدهای تحصیلی، باید پایان‌ نامه‌ پژوهشی نیز ارایه‌ شود. وزارت‌ تحصیلات‌ عالیه‌ قبرس‌ توسط‌ شورای SEKAP (تاییدیه) و سازمان KYSATS کنترل‌ علمی مراکز علمی را انجام‌ می‌دهد و تاییدیه‌ صادر می‌کند. بخش‌ یونانی نشین‌ قبرس‌ تنها یک دانشگاه‌ و چند کالج‌ بزرگ‌ و چندین‌ کالج‌ کوچک دارد. بخش‌ ترک نشین‌ قبرس‌ از لحاظ‌ سطح‌ زندگی پایین‌تر است، اما با کمک‌های دولت‌ ترکیه‌ دانشگاه‌های خوبی تاسیس کرده‌است. دراین‌ بخش، دانشگاه‌ها از YÖK (وزارت‌ آموزش‌ عالی ترکیه) تاییدیه‌ دریافت‌ می‌کنند. زبان‌ تحصیل‌ در دانشگاه‌های این‌ کشور (یونانی نشین‌ و ترک نشین) انگلیسی است‌ و تنها استثنا دانشگاه‌ قبرس‌ است‌ که‌ زبان‌ رسمی آن‌ یونانی است

 

 

اخذ اقامت کشور قبرس :

اقامت قبرس از طریق قانون تمکن مالی :

این قانون در برخی کشورهای اروپایی برای اعطای اقامت به افراد سایر کشورها که از درآمد کافی برخوردار هستند وضع شده است.

در کشور قبرس در صورتی که شخص بتواند سالیانه حداقل مبلغ ۹۵۶۸،۱۷ یورو را به ازای خود ( سرپرست خانواده ) و ۴۶۱۳،۲۲ یورو به ازای هر عضو وابسته ( شامل همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال و یا فرزندان بالای ۱۸ سال وابسته  ) نشان دهد می تواند اقامت موقت این کشور را اخذ نماید. اکثر متقاضیان این دسته را افراد بازنشسته سایر کشورها تشکیل می دهند.

( در خواست اخذ اقامت قبرس از طریق قانون تمکن مالی از سفارت قبرس در ایران انجام میگیرد اما  کمیته کنترل مهاجرت در کشور قبرس بررسی می گردد).

این اقامت موقت بوده و به صورت سالیانه تمدید میگردد.

 

 

اقامت قبرس از طریق خرید ملک :

اگر متقاضی سرمایه گذاری به ارزش ۳۰۰,۰۰۰ یورو در بخش املاک و مستغلات کشور قبرس انجام دهد با این شرط که بتواند ثابت کند این سرمایه از خارج از کشور قبرس تامین شده و به یکی از موسسات مالی معتبر در کشور قبرس منتقل شده است با اثبات مدارک مالی زیر واجد الشرایط دریافت اقامت دائم کشور قبرس خواهد شد.

متقاضی علاوه بر خرید ملک باید بتواند سالیانه حداقل مبلغ ۳۰ یورو را به ازای خود ( سرپرست خانواده ) و ۵۰۰ یورو به ازای هر عضو وابسته ( شامل همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال و یا فرزندان بالای ۱۸ سال وابسته  ) نشان دهد می تواند اقامت موقت این کشور را اخذ نماید. اکثر متقاضیان این دسته را افراد بازنشسته سایر کشورها تشکیل می دهند.

 

* فرزندان بین ۱ تا ۲۵ سال در صورتی وابسته محسوب میشوند که در حال تحصیل بوده و حداقل ۶ ماه از پایان تحصیل آنان باقی مانده باشد و همچنین از نظر مالی به خانواده خود وابسته باشند.

* والدین وابسته نیز با اثبات درآمد ۸,۰۰۰ یورو در سال امکان اخذ این اقامت را خواهند داشت.