از شروط ضمن عقد ازدواج بیشتر بدانید…

موسسه حقوقی پیشگامان عدالت فاطر > اخبار > دانستنی‌های حقوقی > از شروط ضمن عقد ازدواج بیشتر بدانید…

مقدمه : در عقد ازداوج افراد معیار های متفاوتی در نظر دارند که در آینده به آن دست پیدا کنند و یا از انحلال عقد و از هم پاشیدگی زندگی زناشویی جلوگیری نماید ولی تعدادی افراد چه زوج و یا زوجه معیار های اصلی را فراموش نموده و صرفا ظاهر امر را در نظر می گیرند یکی از این عوامل ظاهری بالا بردن تعداد سکه  یا افزایش مبلغ مهریه می باشد که این امر در ۹۰ درصد موارد اشتباه محض است و علت این امر هم این است که پسری که قصد ازدواج دارد یک ریالی سرمایه ندارد  ودر صورت  به وجود آمدن اختلاف زناشویی  چطور توان پرداخت مهریه سنگین را خواهد داشت  ؟ و با توجه به قانون نحوه اجرای محکومیت مالی که  زوج می تواند درخواست اعسار بدهد و در اخر چیزی که عاید دختر خواهد شد در سال دو یا نهایتا سه عدد سکه خواهد بود  که هیچ سودی به حال زن ندارد  و یا پسری که قصد ازدواج با دختری را دارد چطور می تواند اهرمی جهت خواسته های نابجای دختر داشته باشد لذا در اینجا لازم است به جای مهریه های آنچنانی چند شرط  ساده در عقد نامه قید شود که هر کدام چه دختر و چه پسر می توانند  در سند ازدواج  بیاورند در اینجا چند نمونه از شروط ضمن عقد  را بیان کردیم که  مطالعه آن بی ثمر نخواهد بود به امید پا برجایی تمام زندگی های نو

شرط های زیر از جمله شروطی هستند که در سندهای ازدواج قید نشده اند ، ولی زن و شوهر می توانند آنها را در سند ازدواج بگنجانند.

غیر از موارد زیر هر شرطی که خلاف (مقتضای عقد ) اصل عقد نباشد می تواند در عقد نامه نوشته شود 

شرط تحصیل

شرط اشتغال

شرط اجازه خروج از کشور

شرط وکالت زن در طلاق

شرط تحصیل :

اگرچه حق تحصیل از حقوق اساسی هر فرد است ، اما برای پرهیز از مشکلات احتمالی عبارت زیر برای درج در سند ازدواج پیشنهاد می شود : زوج ، زوجه را در ادامه تحصیل تا هر مرحله که زوجه لازم بداند و در هر کجا که شرایط ایجاب نماید مخیر می سازد.

شرط اشتغال:

مطابق قانون ، اگر شغل زن منافی با مصالح خانواده یا حیثیت شوهر یا زن باشد مرد می تواند همسر خود را از آن شغل منع کند . با توجه به اینکه امکان تفسیرهای مختلف از این متن قانونی وجود دارد ، گنجاندن عبارت زیر در سند ازدواج پیشنهاد می شود :

زوج ، زوجه را در اشتغال به هر شغلی که مایل باشد ، در هر کجا که شرایط ایجاب نماید مخیر می کند. “

شرط اجازه خروج از کشور :

مطابق قانون زنان متاهل فقط با اجازه کتبی همسر خود می توانند از کشور خارج شوند.برای این منظور درج عبارت زیر در عقدنامه پیشنهاد می شود :

زوج به زوجه ، وکالت بلاعزل می دهد که با همه اختیارات قانونی بدون نیاز به اجازه شفاهی یا کتبی مجدد شوهر ، از کشور خارج شود . تعیین مدت ، مقصد و شرایط مربوط به مسافرت به خارج از کشور به صلاحدید خود زن است . “

شرط وکالت مطلق زوجه در طلاق :

مطابق قانون ، زن تنها در موارد بسیار خاص می تواند از همسر خود جدا شود . با شرط زیر زن این اجازه را دارد تا در هر زمان و به هر دلیلی ، خود مستقلا از دادگاه تقاضای طلاق کند . برای این امر درج عبارت به شکل زیر پیشنهاد می شود : 

زوج به زوجه وکالت بلاعزل با حق توکیل به غیر می دهد تا زوجه در هر زمان و تحت هر شرایطی از جانب زوج اقدام به مطلقه نمودن خود از قید زوجیت زوج به هر قسم طلاق ، اعم از بائن و رجعی و خلع یا مبارات .به هر طریقی اعم ازینکه اخذ یا بذل مهریه کند”

پاسخ بدهید